Služby
Lymfatická masáž obličejeKlasická relaxační masáž
Tradiční Thajská Masáž
Aromaterapeutická masáž
Lávové kameny – MAGIC HOT STONES
SPA masáž
Medová masáž
Lifting obličeje
SPA masáž obličeje
Lymfatická masáž
Další informace
Čím masíruji?Masíruje Vás
Hana Kučerová - O mněJá a Just.cz
Lymfatická masáž
Stručně z anatomie a fyziologie lymfatického systému
V lidském těle se nacházejí 4 hlavní lymfatická centra, kterými jsou podpažní a tříselné uzliny. Síť lymfatických cév začíná drobnými vlásečnicemi na periferních částech těla, postupně se rozšiřuje a přechází k uzlinám. Lymfatický systém je povrchní a hluboký. Zhruba 80% cév a uzlin končetin je v kůži a podkoží. Bohatá lymfatická síť pokrývá trávicí trakt. Lymfatické cévy ústí do žilního systému v místě jamky na přední straně krku.
Lymfomasáž (lymfodrenáž) aktivuje průchod lymfy a uvolňuje lymfatické cévy. Ty tvoří významnou součást imunitního systému. Lymfatické cévy odpovídají za sběr a odplavování odpadních toxických látek z tělesných tkání. Za normálních okolností protéká lymfatickým systémem denně zhruba 4 litry tekutin. Lymfa je vlastně filtrát krevní plazmy, který zůstává v mezibuněčných prostorech tkání, poté je z těchto prostor odváděna lymfatickými cévami. Obsahuje vodu, bílkoviny, tuky, soli, odumřelé buňky, bakterie, látky, vzniklé jako odpad metabolických procesů. Lymfatické masáže (lymfodrenáže) napomáhají rychlejšímu toku lymfy a tím i rychlejšímu odplavování toxinů z těla, odstraňování otoků atd. Lymfa vtéká do žilní krve.
Účinky lymfatické masáže (lymfodrenáže)
- odstraňování škodlivin (toxických látek) z tkání, detoxikace organismu
- napomáhá regeneraci organismu po nemoci, sportu, úrazu, operaci apod.
- odstraňuje otoky po operacích, úrazech i nejasného původu
- posiluje imunitu, obranyschopnost vůči infekčním chorobám
- odstraňuje silné pocity únavy
- napomáhá prevenci i léčbě křečových žil
- je součástí léčby lymfedémů, zmírňuje lymfatické otoky a jimi způsobené bolesti
- odstranění pocitu únavy a těžkých nohou u osob se zaměstnáním s potřebou delšího stoje, sedu (např. prodavačky, učitelé, skladníci, letušky, kadeřnice, programátoři, lékaři atd.)
- eliminace lymfatických otoků po onkologických operacích a radioterapii
- zlepšuje stav pokožky, napomáhá prevenci vrásek
- napomáhá k odstranění celulitidy (pomerančová kůže), obezity
- v případě lymf. masáže obličeje odstraňuje otoky víček, váčky pod očima a druhé brady
- rehabilitace sportovců
- rychlejší regenerace po fyzické zátěži, turistice, sportu, po liposukcích
U těchto potíží nestačí jedna masáž, bývá nutná jejich série - dvakrát týdně po dobu pěti a více týdnů. U každé ze zdravotních potíží je to trochu jiné – ale je třeba absolvovat 10 (min. 6) masáží. Když se je povede zmírnit, obvykle stačí chodit v delším intervalu na udržovací zákrok.
Vedle dýchání mají na správné proudění mízy vliv i pitný režim, strava, pohyb a držení těla.
Proč musím dodržovat pitný režim?
Dostatečný pitný režim je velmi důležitý ke správnému fungování lymfatické systému. Při dehydrataci se zvyšuje viskozita krve, klesá produkce lymfy a lymfatický systém se zpomalí. Doporučujeme alespoň 2,5 litru neslazených neperlivých vod den před zákrokem, a také v den zákroku. Stejný pitný režim je pak důležitý i několik dní po ošetření (alespoň 3-4 dny, kdy jsou postupně vyplavovány uvolněné tuky). Nedoporučujeme pít ovocné džusy a slazené vody (mají vysoký obsah cukru = zvýšený energetický příjem). Minerálky pijte pouze v omezené míře. Je také vhodné vyhnout se kávě a silným čajům (černý, zelený) – odvodňují organismus, žádoucí jsou naopak bylinkové čaje na podporu lymfatického systému. Velmi nevhodný je alkohol, dehydratuje organismus, a také zatěžuje játra, která metabolizují tuky uvolněné při zákroku (beta-oxidace mastných kyselin). Pokud si dáte skleničku alkoholu nebo šálek kávy, je nutné zvýšit přísun obyčejné vody.
Každý by měl počítat s tím, že se po účinné masáži může stávající stav na chvíli zhoršit. Jde o reakci těla na odstraňování toxických látek a vždy do několika hodin nebo několika málo dní vše negativní odezní. Nebojte se tedy v kůře pokračovat.
Kontraindikace při lymfatické masáži (lymfodrenáži)
- při nádorovém onemocnění, dosud neléčené nebo nedoléčené maligní onemocnění
- akutní žilní onemocnění
- akutní bakteriální infekční onemocnění
- akutní horečnaté stavy
- nejasné břišní potíže
- erysipel (růže)
- glaukom (zelený zákal)
- zduřelé uzliny na pohmat bolestivé
- otoky způsobené onemocněním jater a ledvin
- vrozené postižení mízního systému
- po operaci srdce (baypas)
- křečové žíly - varixy
- onemocnění srdce - srdeční selhávání
- bolestivá nebo silná menstruace
- hypertenze (TK nad 140/85)
- hyperfunkce štítné žlázy
- astma bronchiale
- kloubní nádory
Co se týče pohybu, nejlepším pohybem pro lymfu (ale i pro celé tělo) je jednoznačně CHŮZE. Nejobyčejnější a nejgeniálnější pohyb, který Vás nic nestojí. Lymfu totiž rozhýbává lýtkový sval na noze a navíc při chůzi správně dýcháte, což je pro lymfu také velmi důležité
Hlavně vydržte
Vzhledem k tomu, že se vám při lymfatické kúře urychlí metabolismus a z těla začne odcházet nadbytečná voda, budete se už po prvním ošetření cítit štíhleji. Můžou vám být větší kalhoty a vyzouvat se boty. Jenže jak se bude tělo vypořádávat s jedovatými látkami, budete mít dočasně zhoršenou pleť, bude vás pobolívat v krku, možná budete unavenější a přecitlivělá. Ale vydržte! Po pár týdnech vás nepříjemnosti přejdou a začnete se cítit skvěle. Pleť se projasní, vrátí se energie i skvělá nálada a kotníky budete mít štíhlé jako laňka.
A co s sebou na masáž?
Na masáž se doporučuje vzít na sebe volné normální kalhotky, nejlépe tanga, která se nezařezávají. V případě, že volná tanga nemáte, mohu nabídnout jednorázové. Pokud máte podprsenku, která se Vám zařezává, je lepší ji sundat i pokud bychom masírovali nohy.To platí zejména u žen s velkými prsy. Každá obtažená část z vašeho spodního prádla může zabránit toku lymfy při masáži a tím způsobit potíže.
Během masáže je vhodné pít, proto vám budu podávat vodu nebo čaj – a budete-li si potřebovat „odskočit“ – je to dobře, nestyďte se. Trápí-li vás otékající nohy, přineste si s sebou stahující punčochy, hned po masáži si je na lehátku oblečete, aby měla naše masáž co nejdelší účinnost.
Lymfodrenážní masáž by měl provádět speciálně vyškolený lymfoterapeut, který jemnou a přesně určenou technikou manuální lymfodrenáže odblokuje hlavní uzliny a odvede drenážovanou tekutinu vylučovacím systémem z těla ven. Tato metoda je přirozená a lékařsky zdůvodněná. Je nejen účelná, ale navíc velice příjemná a relaxační. Ráda bych se pochlubila, že jsem kurs manuální lymfodrenáže absolvovala (a úspěšně složila zkoušky) v nestátním zdravotnickém zařízení Stanislava Flandery pod vedením prof. MUDr. Ivana Dylevského (teorie) a Evy Hrubé (praxe).